Oscars Predictions

My Predictions for the 90th Academy Awards.

90th Oscars…

Nominees for the 90th Oscars® were celebrated at a luncheon held at the Beverly Hilton, Monday, February 5, 2018. The 90th Oscars will air on Sunday, March 4, live on ABC

Vanity Fair’s Oscars Ballot 2018

The 90th Academy Awards ceremony will be held March 4.

Clockwise from top left: Scenes from “Get Out,” “Loving Vincent” and “Dunkirk.”

oscars 2018

The 90th Oscars will be held on Sunday, March 4, 2018, at the Dolby Theatre® at Hollywood & Highland Center® in Hollywood, and will be televised live on The ABC Television Network. The Oscars also will be televised live in more than 225 countries and territories worldwide.

Oscars 2018: the growing backlashes to this year’s major nominations

Fox Searchlight Pictures/20th Century Fox/Lucasfilm/Sony Pictures/Ringer illustration

 

 See below how all the 2018 Oscar best picture nominees did at the box office compared to their budgets:2018 Best picture nominee box office performance

 “The Shape of Water”  (Guillermo del Toro, J. Miles Dale)

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”  (Martin McDonagh, Graham Broadbent, Peter Czemin)

“Lady Bird”  (Eli Bush, Evelyn O’Neill, Scott Rudin)

Get Out” (Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., Jordan Peele)

“Call Me By Your Name”   (Emilie Georges, Luca Guadagnino, James Ivory, Howard Rosenman, Peter Spears, Rodrigo Teixeira)

Dunkirk” (Emma Thomas, Christopher Nolan)

Phantom Thread” (Paul Thomas Anderson, Megan Ellison, JoAnne Sellar, Daniel Lupi)

The Post” (Kristie Macosko Krieger, Amy Pascal, Steven Spielberg)

“Darkest Hour” (Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski)

BEST DIRECTOR

✔️Guillermo del Toro (“The Shape of Water”)
Christopher Nolan (“Dunkirk”)
Greta Gerwig (“Lady Bird”)
Jordan Peele (“Get Out”)
Paul Thomas Anderson (“Phantom Thread”)

BEST ACTOR

✔️Gary Oldman (“Darkest Hour”)
Timothée Chalamet (“Call Me by Your Name”)
Daniel Kaluuya (“Get Out”)
Daniel Day-Lewis (“Phantom Thread”)
Denzel Washington (“Roman J. Israel, Esq.)

BEST ACTRESS

The Shape of Water Lady Bird Three Billboards Golden Globes

✔️Sally Hawkins (“The Shape of Water”)
Frances McDormand 
(“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”)
Margot Robbie (“I, Tonya”)
Saoirse Ronan (“Lady Bird”)
Meryl Streep (“The Post”)

BEST SUPPORTING ACTOR

✔️Sam Rockwell (“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”)
Willem Dafoe (“The Florida Project”)
Christopher Plummer (“All the Money in the World”)
Woody Harrelson (“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”)
Richard Jenkins (“The Shape of Water”)

BEST SUPPORTING ACTRESS

✔️Laurie Metcalf (“Lady Bird”)

Allison Janney (“I, Tonya”)
Lesley Manville (“Phantom Thread”)

Mary J. Blige (“Mudbound”)
Octavia Spencer (“The Shape of Water”)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Daniel Kaluuya and Allison Williams in “Get Out.”

“The Big Sick” (Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani)
Get Out” (Jordan Peele)
Lady Bird” (Greta Gerwig)
The Shape of Water” (Guillermo del Toro, Vanessa Taylor)
✔️“Three Billboards outside Ebbing, Missouri” (Martin McDonagh)

Get Out

 

BEST ADAPTED SCREENPLAY

✔️“Call Me By Your Name” (James Ivory)
The Disaster Artist” (Scott Neustadter, Michael H. Weber)
Logan” (James Mangold, Scott Frank, Michael Green)
Molly’s Game” (Aaron Sorkin)
Mudbound” (Dee Rees, Virgil Williams)

BEST ANIMATED FEATURE

NAME THAT TUNE – In Disney•Pixar’s “Coco,” Miguel’s love of music ultimately leads him to the Land of the Dead where he teams up with charming trickster Hector. “Coco” features an original score from Oscar®-winning composer Michael Giacchino, the original song “Remember Me” by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez, and additional songs co-written by Germaine Franco and co-director/screenwriter Adrian Molina. Also part of the team is musical consultant Camilo Lara of the music project Mexican Institute of Sound. In theaters on Nov. 22, 2017. © 2017 Disney•Pixar. All Rights Reserved.

CREDIT: Courtesy of Pixar

The Boss Baby” (Tom McGrath)

The Breadwinner” (Nora Twomey)
✔️“Coco” (Lee Unkrich, Adrian Molina)
Ferdinand” (Carlos Sandanha)
Loving Vincent” (Dorota Kobiela, Hugh Welchman)

BEST PRODUCTION DESIGN

“Beauty and the Beast” (Sarah Greenwood, Katie Spencer)
“Blade Runner 2049”
 (Dennis Gassner, Alessandra Querzola)
Darkest Hour” (Sarah Greenwood, Katie Spencer)
“Dunkirk” (Nathan Crowley)
✔️“The Shape of Water” (Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau)

BEST CINEMATOGRAPHY

CREDIT: Courtesy of Warner Bros


✔️“Blade Runner 2049″ (Roger Deakins)
“Darkest Hour” (Bruno Delbonnel)
Dunkirk” (Hoyte van Hoytema)
Mubdound” (Rachel Morrison)
The Shape of Water” (Dan Laustsen)

BEST COSTUME DESIGNbeauty and the beast Awards Prospects

Beauty and the Beast” (Jacqueline Durran)
Darkest Hour” (Jacqueline Durran)
✔️“Phantom Thread” (Mark Bridges)
The Shape of Water” (Luis Sequiera)
Victoria and Abdul” (Consolata Boyle)

BEST FILM EDITING

“Baby Driver” (Jonathan Amos, Paul Machliss)
✔️“Dunkirk” (Lee Smith)
I, Tonya” (Tatiana S. Riegel)
The Shape of Water” (Sidney Wolinsky)
Three Billboards outside Ebbing, Missouri” (Jon Gregory)

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING

Wonder Movie MakeupCREDIT: Courtesy of Lionsgate

✔️“Darkest Hour” (Ivana Primorac, Kazuhiro Tsuji, David Malinkowski, Lucy Sibbick)
“Victoria and Abdul” (Beverly Binda)
“Wonder” (J.D. Bowers, Megan Harkness, Ailsa Macmillan, Robert A. Pandini)

BEST SOUND MIXING

Baby Driver

✔️“Baby Driver” (Tim Cavagin, Julian Slater)
Blade Runner 2049” (Ron Barlett, Mac Ruth)
Dunkirk” (Gregg Landaker, Gary Rizzo, Mark Weingarten)
The Shape of Water” (Christian T. Cooke, Filip Hosek, Brad Zoern)
Star Wars: The Last Jedi” (David Parker, Michael Semanchick)

BEST SOUND EDITING

Baby Driver” (Julian Slater)
Blade Runner 2049” (Theo Green, Mark A. Mangini)
Dunkirk” (Michael W. Mitchell, Randy Torres)
The Shape of Water” (Nathan Robitaille)
✔️“Star Wars: The Last Jedi” (Matthew Wood)

BEST VISUAL EFFECTS

War for the Planet of the Apes trailer

“Blade Runner 2049” (Richard Clegg, Paul Lambert, Victor Muller, John Nelson)
“Guardians of the Galaxy Vol. 2” (Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick)
Kong: Skull Island” (Ara Lhanikian, Alexandre Lafortune, Stephen Rosnbaum, Robert Weaver, Jeff White)
“Star Wars: The Last Jedi” (Richard Bain, Ben Morris, Michael Mulholland)
✔️“War for the Planet of the Apes” (Daniel Barrett, Dan Lemmon, Joe Letteri, Joel Whist)

BEST ORIGINAL SCORE

CREDIT: Disney

View Poll

Baby Driver

View Poll

View Poll

phantom Thread
CREDIT: Focus Featured

View Poll

 

“Dunkirk” (Hans Zimmer)
Phantom Thread” (Jonny Greenwood)
✔️“The Shape of Water” (Alexandre Desplat)
Star Wars: The Last Jedi” (John Williams)
Three Billboards outside Ebbing, Missouri” (Carter Burwell)

BEST ORIGINAL SONG

“Remember Me”

Call Me by Your Name” (“The Mystery of Love”
✔️“Coco” (“Remember Me”)

The Greatest Showman” (“This Is Me”)

Marshall” (“Stand Up for Something”)
Mudbound” (“Mighty River”)

BEST DOCUMENTARY FEATURE


Abacus: Small Enough to Jail” (Steve James)
✔️“Faces Places (Agnes Varda)
Icarus” (Bryan Fogel)
“Last Men in Aleppo”
 (Firas Fayyad, Steen Johannssen)
Strong Island (Yance Ford)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

✔️“A Fantastic Woman” (CHILE)

“The Insult” (LEBANON)
“Loveless” 
(RUSSIA)
“On Body and Soul” (HUNGARY)
The Square” (SWEDEN)

BEST ANIMATED SHORT

Dear Basketball” (Glen Keane, Kobe Bryant)
✔️“Garden City” (Victor Caire and Gabriel Grapperon)
Lou” (Dave Mullins, Dana Murray)
Negative Space” (Max Porter and Ru Kuwahata)
Revolting Rhymes” (Jakob Schuh and Jan Lachauer)

BEST DOCUMENTARY SHORT

Edith+Eddie” (Laura Checkoway)
✔️“Heaven Is a Traffic Jam on the 405” (Frank Stiefel)
Herion(e)” (Patrick Coker, Isaiah Mackson)
Knife Skills” (TFL Films)
Traffic Stop” (Kate Davis, David Heilbroner)

BEST LIVE ACTION SHORT

Dekalb Elementary” (Reed Van Dyk)
The Eleven O’Clock” (Derin Seale)
✔️“My Nephew Emmett” (Kevin Wilson, Jr.)
The Silent Child” (Chris Overton, Rachel Shenton)
Watu Wote/All of Us” (
Katja Benrath)

 

Nora Twomey’s ‘The Breadwinner’, which follows an Afghan girl who must dress as a boy to support her family, is nominated for Best Animated FeatureNora Twomey’s ‘The Breadwinner’, which follows an Afghan girl who must dress as a boy to support her family, is nominated for Best Animated Feature

blade-runner-2049-1-728x410 Ryan Gosling in “Blade Runner 2049”
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s